Beton Kozmetik - Beton Katkı Kozmetikleri

Brüt Beton Yüzey Onarımı

KEIM Mineral Esaslı Potasyum Silikat Ürünlerle Brüt Beton Onarımı

Yüzey Hazırlığı; Her uygulamada olduğu gibi KEIM Mineral esaslı Potasyum Sol-Silikat ürünlerle brüt beton yüzey onarım ve koruma çalışmaları öncesinde de gerekli ve yapılması kesinlikle tavsiye edilen bir uygulamadır.

Bu kapsamda yapılacak ilk iş yüzeylerin temizliğidir. Yüzeylerde ki kalıp yağı artıkları, şerbet ve çimento akıntıları, boya vb katmanlarla pas, yüzey kirliliği vb temizliğinin uygun yöntem ve ekipmanlarla beton dokusuna zarar vermeden temizlenmesi daha sonra yapılacak onarım ve yüzey koruma uygulamalarının daha sağlıklı ve başarılı olmasını sağlarken aynı zamanda estetik açıdan da daha etkili bir sonuç elde edilmesine yardımcı olur.

Brüt beton doku ve karakterini bozmadan yapılması tavsiye edilen projeye özel yüzey temizliği metodolojisi firmamız tarafından her projeye özel olarak hazırlanmaktadır.

Yüzey Onarımı; Gerekli yüzey temizliği, segragasyon onarımı vb yapıldıktan sonra KEIM Potasyum Sol-Silikat beton koruma ürünlerinin kullanımı ile yüzey tıpkı doğal beton gibi mineral mat bir görünüme sahip olur. Tahta kalıp izleri gibi dokular korunmuş olmakla kalmaz, silisleşme süreci sonucu yüzeyin ayrılmaz bir parçası haline gelir. Böylece kötü hava şartlarından kaynaklanan daha ileri düzeydeki bozulmalara karşı da koruma sağlanmış olur. Mimari tasarım doğrultusunda orijinal beton malzeme seyrelti oranına bağlı olarak daha az veya daha çok transparanlığa ve/veya renkli bir görünüme sahip olabilir. Uygulamanın önemli bir alanı renk farklılıklarının “beton grisi” kullanılarak dengelenmesi iken, çok sayıda mimar ayrıca betonun korunması için de renkli ve/veya beton renginde KEIM mineral esaslı potasyum sol-silikat boyalar kullanmayı tercih etmektedir.
KEIM Potasyum Mineral Esaslı Sol-Silikat Boyalar 1878’den beri kuzey Avrupa’da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Silikat boyalar bağlayıcısı cam suyunun inorganik renk pigmentleri ve mineral esaslı dolgu maddeleri ile uygun olarak oluşturulan kombinasyonu sonucu uygulandığı mineral yüzeye hem nüfuz eder hem de kimyasal etkileşime girer. Kaplamadan ziyade uygulandığı yüzeyin bir parçası haline gelir
Ancak KEIM silikat boyaları sadece bu amaçla brüt beton yüzeylerde kullanılmaz. Bunun dışında sağladığı bir çok avantaj açısından da tercih edilir;
* Bağlayıcısı cam suyu UV ışığına karşı son derece dayanıklıdır.
* Silikat boyalar yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir.
* Aşırı düşük Sd (H2 0) değeri (<0.02 m) sayesinde beton tekrar çok hızlı şekilde kurur.
* Silikat teknolojisinde kullanılan pigmentler organik olmayan mineral pigmentlerdir ve UV radyasyonuyla kötü hava şartlarından etkilenmezler. Bu özelliklerinden ötürü silikat mineral boya uygulanan beton yüzeylerde kabarma-dökülme görülmez.
* Saf mineral pigmentler ( Fb kod B 1 ) sayesinde mutlak renk solmazlığı sağlanır.
* Saf mineral pigmentlerin varlığı ve yüzeylerin hızlı kuruması nedeniyle yosun, alg vb oluşumu görülmez.
* Termoplastik olmayan ve anti-statik bağlayıcı sayesinde minimum ölçüde kirlenme görülür.
* Silikat mineral kaplamaların mükemmel bir çevresel profili vardır, yanıcı değildirler ve toksik gazlar salmazlar. Bozuk alanların tamiri için önerilen ürün gruplarımız sadece su ile karıştırılan hafif polimer modifiyeli, çimento bağlayıcılı inşaat malzemeleridir.

KEIM CONCRETAL Ürünleri ile Beton Tamiri

Basit Çaplı Onarım

KEIM Concretal Universal Mörtel S …
Sadece tek bir ürün kullanarak basit çaplı yüzeysel onarımları yapmak mümkündür.

Tek bir ürünle ;

  • Korozyon koruması sağlanır.
  • Bağlayıcı köprü olmaksızın iyi bir yapışma sağlanır.
  • Yüksek ince tane içeriği ile rötuş dolgu ile yüzey düzeltilebilir.

Yüzey temizliği yapıldıktan sonra uygulama yapılacak yüzeyler ıslatılmalıdır. Islatılmış ana yüzeyde kusurlar mineral esaslı KEIM Concretal Universal Mörtel – S ile özel bir bağlayıcı köprü ve korozyon koruması gerekmeksizin doldurulabilir. 0.5- 5 cm’lik katman kalınlıkları mümkündür. Çoklu katmanlar için yaklaşık 2.5 cm’lik bir kalınlıktan sonra diğer katman uygulanabilir. KEIM Concretal Universal Mörtel S ile yüzeyler doğrudan düzeltilebilir.

Koruyucu Kaplama olarak ise;
Koruma derecesine ve istenilen bitişe bağlı olarak farklı seçenekler mevcuttur;

  • Eğer opak bir bitiş istenirse KEIM Concretal W ve / veya KEIM Concretal Lasur uygulayın.
  • Eğer transparan mat ve / veya transparan parlak bir bitiş istenirse uygun silikat seyreltici ile Concretal Lasur uygulayın.

Geniş Çaplı Onarım

KEIM Concretal Mörter R – KEIM Concretal Feinspachtel – KEIM Concretal MHK
Tüm ZTV-ING uygulamaları için test edilmiş olan ve genel teknik sertifikasına sahip olan bu sistemin bileşenleri ;

  • KEIM Concretal MHK – Korozyon koruması ve bağlayıcı köprü
  • KEIM Concretal Mörter R – Beton tamir harcı
  • KEIM Concretal Feinspachtel – Tesviye ve dolgu harcı

Yüzey Hazırlığı;
Uygulama öncesi paslanmış çelik donatının açığa çıkarılması gereklidir. Çelik takviye DIN EN 12944-4 uyarınca Sa 2.5 seviyesinde kumlama ile temizlenmelidir.

Pası temizlenmiş donatıya iki kat KEIM Concretal MHK koruyucu kaplama uygulanmalıdır. Kaplamalar arasında en az 3 saatlik ara verilmelidir. İlk kaplama pas temizliğinin hemen ardından uygulanmalıdır.

Ön ıslatma işleminin ardından Yüzeyleri kuvvetlice fırçalayın ve baplayıcı köprü görevi görecek KEIM Concretal MHK uygulayın. KEIM Concretal Mörter R ile kusurlu alanları doldurun. 0.5- 5 cm’lik katman kalınlıkları mevcuttur. Çoklu katmanlar için yaklaşık 2.5 cm’lik bir kalınlıktan sonra diğer katman uygulanabilir. Önceden hafifçe ön ıslatma yapılmış alt katmanda KEIM Concretal Feinspachtel ile tesviye yapın ve dokuları ayı seviyeye getirin. 1-4 mm’lik katman kalınlıkları mümkündür.

Koruyucu Kaplama olarak ise;

Koruma derecesine ve istenilen bitişe bağlı olarak farklı seçenekler mevcuttur;

  • Eğer opak bir bitiş istenirse KEIM Concretal W uygulayın.
  • Eğer transparan mat ve / veya transparan parlak bir bitiş istenirse uygun silikat seyreltici ile Concretal Lasur uygulayın.